Školní knihovna

  

Provoz školní knihovny ve šk. roce 2020/2021 - půjčování knih

 

Pondělí

9.40 – 15.00

Úterý

9.40 – 15.00

Středa

9.40 – 15.00

Čtvrtek

9.40 – 15.00

Pátek

9.40 – 15.00

 

 

 

Neodmyslitelnou součástí naší školy je školní knihovna, která byla slavnostně otevřena 31. května 2010. Knihovnu do provozu uvedl vzácný host – herečka, paní Hana Maciuchová.

 

Školní knihovna je určena pro všechny žáky školy, pravidelně ji navštěvují především žáci 1. stupně. Fond knihovny obsahuje přes 4000 knih. K dispozici mají děti pohádky i beletrii, pověsti, poezii, encyklopedie, knihy o přírodě, knihy zeměpisné, historii i fantasy literaturu, komiksy a časopisy.

 

 

Žáci si mohou v knihovně mimo půjčování knih číst, prohlížet časopisy nebo vyhledávat informace pro zadané projekty.

 

Školní knihovna je využívána i v době vyučování, probíhají zde tematické besedy i autorská čtení. Ve vyhrazených dnech v odpoledních hodinách navštěvují žáci knihovnu i v rámci čtenářských klubů, kde děti zábavnou formou rozvíjí čtenářskou gramotnost.

 

Nově je knihovna vybavena velkým projekčním plátnem s reproduktory, na kterém je možné dětem promítnout různé dokumenty, ukázky či prezentace.

 

 

Knižní fond je dle možností průběžně doplňován. I v letošním roce přibylo do knihovny několik nových titulů od českých i zahraničních autorů.

 

Z beletrie pro menší děti se mohou žáci těšit například na Rošťáka Olivera od Petry Braunové, Jůlinku a její zvířátka – školní mazlíčci od Rebecci Johnson, ale také na další knihy o Aničce od Ivany Peroutkové nebo na 14. dobrodružství malého poseroutky od Jeffa Kinney.

 

 

Rošťák Oliver

Oliver je roztomilý šestiletý kluk – ale má potíž: vypadá jako holka. Oliverova maminka totiž zbožňuje jeho zlaté kučery až na ramena a za žádnou cenu mu je nechce dát ostříhat. Zato Oliver je nenávidí, protože ti, kdo ho neznají, ho neustále oslovují: Ty jsi ale hezká holčička! A když se mu konečně narodila sestřička a maminka musela zůstat v porodnici, musel Oliver zatím počkat u sousedky.

 

 

Jůlinka a její zvířátka  - Školní mazlíčci

Jmenuju se Julinka a až budu velká, chci se stát zvěrolékařkou! Škola, do které já a Zuzka chodíme, je prostě skvělá. Smíme mít totiž ve třídě zvířecí koutek. Staráme se v něm o morčata, ještěrky, rybičky a různé brouky. Tento týden budeme mít náhradní učitelku – slečnu Fajnovou. Ta toho o zvířátkách, bohužel, moc neví. Já a Zuzka naštěstí ano, takže doufám, že všechno půjde hladce.

Starší ročníky si také přijdou na své. Doplněn byl 1. a 2. díl oblíbené série Hraničářův učeň od Johna Flanagana,  a to Hraničářův učeň – První roky Turnaj na Gorlanu a 2. díl Hraničářův učeň – První roky Bitva na Hackhamské pláni. Pro slečny pak Rafaelova škola – Písně sirén od Renaty Štulcové, Deník Anny Frankové od Anny Frankové nebo Nikolina cesta od Michaely Fišarové.

 

 

Hraničářův učeň První roky Turnaj na Gorlanu

Dlouho předtím, než se z nich stanou hrdinové, jsou Crowley mladým hraničářem a Halt uprchlíkem ze země za mořem…

Zrádný baron Morgarath shromažďuje pod svým praporcem další šlechtice hladové po moci. Král Osvald chřadne a princ Duncan – dá-li se věřit zvěstem – pustoší  sever země.

 

 

Hraničářův učeň První roky Bitva na Hackhamské pláni

Mír v Araluenu je v ohrožení a nově korunovaný král Duncan se připravuje na válku. Morgarath zatím potají shromažďuje armádu divokých bestií známých jako wargalové. Halt se chystá na zdánlivě nemožný úkol – zdolat Deštné a temné hory, připlížit se nepozorovaně k nepříteli a odhalit jeho temné plány. Ví, že jediný chybný krok může mít nedozírné následky, protože v bitvě na Hackhamské pláni …

 

 

Rafaelova škola – Písně sirén

Když se Marina probudila z metamorfózy v těle sirény a kromě zpěvu sirén slyšela zvonění tramvají, domnívala se, že jediná její starost bude zlomit kletbu, aby zachránila svou lásku.

Netušila ale čtyři věci: Kdo jsou labutí víly, že její (lidský) otec začne pátrat po vílách a elfech v české historii, jaké rituály ji čekají a že může přijít o klenot své matky, tedy o všechno.

 

 

Nikolina cesta

Pojede Nikola na vysněný lyžák?

Nikola to doma nemá jednoduché. Táta je po smrti a s máminým přítelem Zdeňkem zrovna nevycházejí. Ještě že má mladšího brášku Martina, který ji má rád a se kterým si báječně rozumí. A taky paní Stoklasovou, která Martínka občas pohlídá, aby mohla Nikola do školy, kam už takhle moc nechodí. Jednou ale paní Stoklasová dostane infarkt.

 

 

Víc už ale neprozradím, přijďte se do naší školní knihovny podívat sami, milí žáci.

 

Knihy půjčuje a ošetřuje školní knihovnice Sandra Zápařková.