Zahraniční zájezd Holandsko

Ve dnech 10.-17.3.2016 se starší žáci U15 a mladší žáci U13 Sk Sigma Olomouc zúčastnili zahraničního fotbalového soustředění.

První den odjížděli od ZŠ Heyrovského v dobré náladě směr Drážďany, kde v podvečer sehráli pod umělým osvětlením přátelská utkání s místním Dynamem. Po utkání následoval noční přejezd autobusem do Nizozemského Arnhemu, kde jsme v dopoledních hodinách navštívili vyhlášenou Burger´s ZOO Arnhem.

Sobotu jsme zahájili návštěvou historického centra Arnhemu. Odpoledne nás čekal první trénink v akademii fotbalového klubu VitesseArnhem, kde i dva roky na hostování působil odchovanec SK Sigma Olomouc a žák ZŠ Heyrovského a současný člen fotbalové reprezentace ČR Tomáš Kalas. Odpoledne jsme se potom přesunuli a zhlédli utkání nizozemské fotbalové ligy mezi týmy FC TwenteEnschede – FC Zwolle.

Nedělní jasné počasí nás provázelo už od ranního tréninku až po odjezd a návštěvu utkání německé ligy mezi Bayer04 Leverkusen a Hamburkem SV. Už při cestě autobusem bylo jasné, který tým bude mít u našich hráčů větší podporu. Leverkusen nakonec utkání zvládl a kluci se za fandění odměnili nakoupenými suvenýry a šálami domácího týmu.

Od pondělního dne, ale přestávala všechna ,,legrace´´ čekala nás konfrontace s holandským fotbalem a nejenom hráči, ale i my trenéři jsme byli zvědaví, jak obstojíme. Ještě před tím, jsme ale navštívili a prohlédli domácí stadion (nebo spíše multifunkční arénu) Gelredome, kde se mimo fotbalových utkání konají i koncerty populární hudby a vystupovali zde takoví zpěváci nebo hudební skupiny jako U2, Ramstein nebo Madonna. Odpolední utkání U15 sehrála v Enschede s místním týmem FC Twente a U13 zajížděla na půdu týmu NEC Nijmegen. A i když se U13 tentokrát dařilo méně, než v Drážďanech myslím, že zanechala po těsné prohře velmi dobrý dojem.

V úterý jsme se po vydatné snídani opět vydali do centra Arnhemu, kde jsme potřebovali nakoupit a dovézt domů nějaké suvenýry, dobroty a další hmatatelné vzpomínky na pobyt v Nizozemí. Odpoledne nás čekalo dvojutkání s místním klubem VitesseArnhem na které se těšilo spousta místních trenérů, kteří si pamatovali naše výborné fotbalové výkony z první návštěvy. Vyhecovaná utkání sice úplně nedopadla podle našich představ, když mladší žáci poměrně vysoko prohráli a starší po neproměnění i těch nejvyloženějších šancí s domácím týmem remizovali 1:1.

Středeční ráno pro nás znamenalo velké balení, loučení se z naší základnou na hotelu a zároveň mobilizace posledních zbytků sil na poslední utkání ze silným Bayer04 Leverkusen. Po obědě následoval přejezd do Leverkusenu, kde jsme nasáli opravdovou vůni vrcholového a špičkového fotbalu prohlídkou Bayareny a nečekaným tréninkem místního A-týmu. Sice jsme měli projít co možná nejtišeji a nejrychleji, ale přesto většina kluků ukořistila velice zajímavé fotky domácích borců.

Podvečerní utkání s Leverkusenem v jejich mládežnické akademii nelze nazvat jinak, než ,,Vysokou školou fotbalovou,,. Všichni kluci obou týmů se měli možnost konfrontovat se špičkovým soupeřem, který velmi dobře hlavně v kategorii U15 dokázal odhalit naše herní i taktické nedostatky. Na druhou stranu nutno podotknout, že v některých fázích utkání jsme mu byli více než rovnocenným soupeřem. Závěrečný výsledek pro mladší žáky však působí velice lichotivě, protože svoje utkání dokázali vyhrát a pro starší nakonec snad až příliš krutě, protože Leverkusen hlavně dokázal potrestat téměř jakoukoliv chybu v rozehrávce.

Závěrem nezbývá, než dodat, že se celé soustředění vydařilo. Věřím, že jsme si všichni a to jak trenéři, tak i všichni hráči odvezli spoustu zážitků, zkušeností a především vnitřní motivace a chuti na sobě po fotbalové stránce pracovat a zlepšovat se. Všem bych chtěl poděkovat za vzornou reprezentaci českého a především olomouckého fotbalu v konfrontaci se zahraničními týmy Dynamo Drážďany, NEC Nijmegen, FC TwenteEnschede, VitesseArnhem a Bayer 04 Leverkusenem. Zároveň chci všem popřát hodně štěstí, zdraví a pěkných fotbalových momentů a zážitků v jarní části sezóny.

Mgr. David Čech a Mgr. Ondřej Kalina

Výsledky:

Dynamo Drážďany U15 – SK Sigma Olomouc U15 2:2 (1:0)

TwenteEnschede U15 – SK Sigma Olomouc U15 0:3 (0:1)

VitesseArnhem U15 – SK Sigma Olomouc U15 1:1 (0:1)

Bayer04 Leverkusen U15 – SK Sigma Olomouc U15 8:0 (2:0)

Dynamo Drážďany U13 – SK Sigma Olomouc U13 5:7 (4:1)

NEC Nijmegen U13 – SK Sigma Olomouc U132:1 (0:1)

Vitesse Arnhem U13 – SK Sigma Olomouc U13 6:1 (0:1)

Bayer04 Leverkusen U12 – SK Sigma Olomouc U13 3:4 (0:4)