Výlet do Prahy za nevšedními zážitky

Těsně před koncem školního roku jsme se s žáky 8. A a 8. C vypravili do Prahy na mimořádnou výstavu o lidském těle. Navázali jsme tak na podzimní exkurzi do opravdu krásné ZOO Zlín – Lešná, o níž si můžete přečíst v jednom z dřívějších článků a také si prohlédnout fotografie savců, které jsme právě v té době probírali. Teď, na jaře, už jsme pokročili k anatomii člověka. Využili jsme tedy jedinečnou příležitost a vyrazili jsme do Prahy podívat se na výstavu, která představuje lidské tělo, jeho stavbu i funkce jeho jednotlivých částí opravdu zblízka. Studenti lékařské fakulty nás provedli anatomií lidského těla od kostry, přes svaly až po vnitřní orgány. Viděli jsme nádherně zpracované modely krevního oběhu nebo průběh nervů od mozku až ke konečkům prstů.

Dalším cílem našeho výletu byla výstava uspořádaná k 70. výročí atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Sedmdesát příběhů lidí, kteří zažili období 2. světové války, připomíná odboj, vyhlazení Lidic a Ležáků, koncentrační tábory, ale především hrdinství a sílu jednotlivců, kteří dokázali bojovat za svůj národ a vlast. Silný zážitek umocňuje prostředí, do něhož je výstava zasazena. Tunel z ostnatých drátů přivádí návštěvníky do dřevěných baráků připomínajících stavby koncentračních táborů. Více informací nejen o této výstavě najdete na webových stránkách Paměti národa.

Praha, to jsou ale samozřejmě také památky a mimořádná místa naší historie a současnosti. Prošli jsme kolem jezdecké sochy sv. Václava od J.V. Myslbeka na Staroměstské náměstí k historickému orloji, postavili jsme se na bílé kříže označující popravu 27 českých pánů, obdivovali jsme Tančící dům a došli až k Národnímu divadlu. U památníku 17. listopadu jsme si připomněli události na Národní třídě, které v roce 1989 vedly k pádu komunismu.

Výlet do Prahy nám všem poskytl opravdu nevšední zážitky, které, jak doufám, naše osmáky posunou zase o kousek dál.

Karel Dvořák