Starší žáci U15 na Cordial Cupu

V pátek 13.5.2016 starší žáci SK Sigma Olomouc odjížděli v brzkých ranních hodinách na jeden z nejvyhlášenějších mládežnických turnajů v Evropě – Cordial Cup, který se už po devatenácté konal v Rakouském Kitzbuhelu a přilehlém okolí. Turnaje se ve 3 kategoriích od U11, U13 a U15 zúčastnilo 144 týmů (3 x 48 v každém ročníku) z 16 zemí světa - převážně z Rakouska, Německa a Itálie. Českou republiku reprezentoval jediný organizátory pozvaný tým - SK Sigma Olomouc.

Po příjezdu a ubytování v hotelu Alexander následovalo slavnostní zahájení se společným průvodem městem a představením všech týmů na hřišti v Kirchbergu.

V sobotu ráno se už turnaj rozjel na plno. Sigmáci se v prvních utkáních velmi dobře popasovali s těžkým terénem a na podmáčeném trávníku porazili SV Weingarten 3:0 a hned na to Junior Team Passeiertal 4:0. Ve třetím utkání jsme si už mohli téměř zajistit postup mezi nejlepších 16 týmů, ale s největším favoritem skupiny holandským Twente Enschede jsme přišli o výhru 8 minut před koncem a museli se spokojit s bodem za remízu 1:1, když nás do vedení poslal krásnou střelou do šibenice Hapal. Jako rozhodující se ukázalo čtvrté utkání s týmem FC Solothurn. V 15. minutě to bylo po dalekonosné střele Machaly z 22 metrů 1:0a už se zdálo, že nám nestojí nic v cestě. Bohužel jsme po nedůrazu v osobních soubojích a odražených míčích před vlastní brankou dovolili soupeři otočit skóre na 1:2 a tím se téměř připravili o šanci na postup mezi elitu. Zklamání bylo veliké, ale zrovna v tomto utkání bylo krásně vidět jak dokáže fotbalové srdce a touha vyhrát, bojovat a rvát se zvítězit i proti fotbalovějšímu týmu jakým jsme byli my. V posledním utkání skupiny byly naše šance už sice jen teoretické a museli jsme doufat v zaváhání soupeře a zároveň zvítězit proti nadšeně hrajícímu týmu FSV Erlangen-Bruck. Zápas pro nás začal inkasovanou brankou už po 3. Přihrávce, kdy po nedorozumění obránců se střelou k tyči prosadil německý tým. I přes velkou a někdy až zbrklou přemíru snahy otočit výsledek v náš prospěch jsme předvedli křečovitý výkon plný nepřesností v přechodové a finální fázi a po porážce 0:1 se museli spokojit až se 4. místem, ve skupině a bojem o celkové 25. místo.

V neděli nás čekala dvě utkání o celkové umístění na těžkém terénu v rakouském Ellmau. Pod Alpami jsme splnili jendoznačný cíl a zvítězili ve všech třech utkáních a alespoň sami sobě dokázali, že se umíme poučit z nedostatků a zvládnout i soupeře, kteří neoplývají až takovou fotbalovostí jako důrazem, agresivitou a touhou vítězit za každou cenu.

V závěrečném finálovém utkání mezi FC Red Bull Salzburg a Grasshopper Club Zürich jsme se na vlastní oči přesvědčili, že i naše kvalita je taková, abychom se mohli dostat na takovém turnaji až do posledního utkání.

Na závěr musím poděkovat všem, kteří přispěli k reprezentaci SK Sigma Olomouc na tomto tradičním fotbalovém svátku a přát si abychom získané zkušenosti co nejdříve uplatnili v našem růstu, herním projevu ale zároveň je třeba předali i mladším kategoriím.

Mgr. David Čech