Sigma U15 na soustředění v Madridu

Ve středu v pozdních večerních hodinách se po tříhodinovém letu z Madridu a následné čtyřhodinové cestě autobusem z Prahy do Olomouce vrátil tým Sigma U 15 z šestidenního soustředění v hlavním městě Španělska.

Celý pobyt včetně dvou přípravných utkání zhodnotil hlavní trenér týmu Pavel Tököly :

"Soustředění hodnotím velmi kladně. Co se týče sportovního programu, tak jsme viděli špičkový basketbal v zápase Euroligy Real Madrid - Partizan Bělehrad, který navštívilo dvanáct tisíc diváků. Lahůdkou pak byla návštěva madridského derby Atletico - Real ve vyprodaném padesátitisícovém kotli. Velkým zážitkem byla rovněž prohlídka stadionu Santiago Bernabeu, kde hraje svá utkání Real Madrid. Zde začnete v nejvyšším patře tribuny stadionu, poté následuje síň slávy se všemi trofejemi Realu včetně posledního Zlatého míče C. Ronalda. prostory VIP, dále plocha a střídačky, šatna Realu a ve finále fanshop, který ve třech patrech nabízí nepřeberné množství suvenýrů.

Pamatováno bylo i na prohlídku města, kde jsme se byli podívat na Královský palác, Madridskou Bránu, park Retiro. Zde mohou svůj volný čas trávit obyvatelé Madridu, at už procházkou či posezením v některé z mnoha restaurací nebo aktivně při různých druzích sportu. Prostředí tohoto parku jsme využili i my ke dvěma tréninkům".

Mladí Hanáci odehráli na soustředění tyto utkání:

Rayo Vallecano U15 - SK Sigma U15 3:4 (0:2)

hráno 2x35 min., tr. centrum, umělá tráva

Sigma do utkání vstoupila aktivně a už ve 3.min se po centru Zmrzlého hlavou prosadil Zifčák 0:1. V 7.min pak v dobré střelecké pozici vychytal Baďuru domácí gólman. Rayo mělo velkou šanci na srovnání v 18.min, Gröger však včasným vyběhnutím zmenšil střelecký úhel a ránu vyrazil na roh. O tři minuty později měl po centru Jankoviče na zadní tyč dvě obrovské příležitosti Zmrzlý, nejprve jeho střelu z osmi metrů brankář Vallecana vyrazil, míč se dostal obloukem opět ke Zmrzlému, jeho hlavička však skončila na boční síti opuštěné branky. Sigma byla celý poločas lepší a těsně před odchodem do kabin navýšila svoje vedení na 0:2. To Jankovičův dlouhý aut prodloužil hlavou Smítal a na malém vápně zcela nekrytý Matoušek bez problémů skóroval.

Ve druhé půli domácí zvýšili svoji aktivitu, přesto se jako první gólově prosadili hosté. Ve 45. min předvedli rychlou kombinaci, na jejímž konci Matoušek křížnou střelou upravil na 0:3. Ve 47. min Gröger s námahou vytěsnil dalekonosnou střelu domácího záložníka na roh. O tři minuty posléze vyslal Sedlmajer pěknou uličkou do šance Baďuru, byl z toho však opět jen roh. Sigma se dočkala v 52. min, kdy Polanského přihrávku od brankové čáry na jedenáctku zúročil Baďura ránou k tyči ve čtvrtý gól hostů. Jen o tři minuty později se poprvé prosadilo Vallecano. Střela domácího forvarda skončila na tyči Greplovi branky, od níž se odrazila před dobíhajícího spoluhráče a ten neměl problém zblízka uklidit míč do prázdné branky 1:4. V 63. min v šestnáctce fauloval Stoklasa a z nařízené penalty snížili domácí na 2:4. V 65.min mohl navýšit vedení Hanáků Zmrzlý, ve stoprocentní tutovce ho však brankář Raya vychytal. Následoval rychlý protiútok, střet Neuera s domácím útočníkem, po němž rozhodčí odpískal velmi přísný pokutový kop. Ten domácí hráč s přehledem proměnil a rázem to bylo už jen o gól, 3:4. V samotném závěru si však Sigma cenné vítězství pohlídala.

SK Sigma : Gröger - Galus, Neuer, Houdek, Sláma - Zmrzlý, Chytil, Zifčák, Obdržálek - Baďura, Hluchý, hokejově střídali Stoklasa, Matoušek, Grepl, Jankovič, Sivoň, Sedlmajer, Smítal, Polanský, Nízký

Real Madrid U15 - SK Sigma Olomouc U15 1:0 (0:0)

Hráno 2x40 min., tr. centrum, umělá tráva

Jen o 24 hodin později nastoupila Sigma v nádherném tréninkovém centru proti mužstvu, jehož jen samotný název vyvolává mrazení a budí nejvyšší možný respekt. A i v této kategorii hráči Realu dokázali, že fotbalové řemeslo ovládají dokonale. Skvělá individuální technika a kontrola míče v plné rychlosti, neustálá nabídka minimálně pěti hráčů hráči, který má v držení míč a snaha všechny situace, kdy jsou pod tlakem řešit fotbalově a ne bezhlavým odkopem. To byl fotbal v podání patnáctky Realu.

V samotném utkání se Hanáci po počátečním respektu probudili k dobrému výkonu. I když Real měl optickou převahu, která vyplývala z toho, že měl míč častěji ve svém držení akce Hanáků byly nebezpečnější. První přišla v 5.min, kdy se na pravé straně prosadil v souboji jeden na jednoho Zmrzlý a jeho následný přízemní centr si domácí obránce málem srazil do vlastní branky. V 11. min vystihl Zifčák rozehrávku stopera Realu, posunul míč na Matouška, jehož střela po zemi z hranice šestnáctky minula pravou tyč domácí branky o decimetry. Real zahrozil poprvé v 17.min, to domácí forvard sám na malém vápně neuvěřitelně přestřelil Grögerovu branku. 20.min přinesla další gólovku Sigmy. Zmrzlý zahrál rohový hop přímo do branky, míč se však od břevna odrazil zpět do hřiště. O dvě minuty později se po krásné uličce dostal sám před Grögera útočník Realu, brankář Sigmy však včasným pádem pod jeho nohy zabránil jistému gólu. Do konce poločasu se pak o vzruch postarala jen 32.min, kdy Zmrzlý střílel těsně nad.

Do druhé půle vystřídal Real celou jedenáctku, na kvalitě hry to přesto vůbec nebylo poznat. Přesto jako první opět zahrozili hosté. V 50. min zahrával Zmrzlý ze strany přímý kop, jeho centr Chytil hlavou sklepl Smítalovi, ten ve stoprocentní šanci pálil z šesti metrů nad bránu. V 62. min přišla poslední větší šance Hanáků v utkání, když pěknou kombinaci zakončil střelou olomoucký kapitán Chytil, ke smůle hostů ji brankář Realu vytěsnil na roh. Od této chvíle se již hosté, kteří měli v nohách včerejší zápas s Vallecanem, víceméně jen bránili narůstajícímu tlaku Realu. První šanci na skórování ve druhém poločase měl Real v 68. min, kdy střela madridského záložníka z pětadvaceti metrů prosvištěla vedle tyče Grögerovi branky. Rozhodnutí přinesla 73. minuta. Po zmatcích v šestnáctce hostů se k míči dostal hráč domácích a střelou z boku po zemi doslova procedil míč mezi nohama Grögera do sítě 1:0. Do konce utkání sice zbývalo ještě sedm minut, ale unavení a zklamaní hosté už neměli sílu na zvrat. Naopak v 75. min neproměnili domácí obrovskou šanci na zvýraznění skóre, když křížná střela po zemi minula o centimetry branku hostů.

Hanáci tak ve velmi kvalitním zápase proti špičkovému soupeři i přes porážku poznali, že hrát se dá opravdu s každým. Což by je mělo posunout dál v jejich fotbalové kariéře.

SK Sigma : Gröger - Obdržálek, Neuer, Houdek, Sláma - Zmrzlý, Zifčák, Chytil, Jankovič - Baďura, Matoušek, hokejově střídali Grepl, Smítal, Sivoň, Sedlmajer, Hluchý, Stoklasa, Polanský, Nízký

Trenér Pavel Tököly zhodnotil obě utkání takto : "Odehráli jsme dva zápasy proti špičkovým týmům s výbornými výsledky. S Rayem Vallecano jsme myslím předvedli jeden z nejlepších výkonů, co jsem za dobu působení u tohoto ročníku viděl. V utkání jsme byli lepší a zaslouženě vyhráli.

Proti Realu Madrid jsme byli dost unaveni, ale soupeř byl technicky vyspělejší a rychlejší, proto mě prohra nemrzí, zkrátka byli lepší. Kluci zažili na vlastní kůži rychlost a techniku Realu Madrid. A je jen na nich, jestli se uspokojí nebo na sobě začnou ještě více makat, aby dosáhli v budoucnu nějakých dobrých výsledků. Protože v tomto věku ještě pořád o nic nejde. Je potřeba se dívat tři až čtyři roky dopředu a tomu podřídit svůj život a to nejen fotbalový. Bohužel u nás jsou všichni spokojeni s málem a tak je náš fotbal průměrný. Každý chce jen rychle výhody a peníze, ale dřina a chuť něco dokázat u nás není.

Na závěr chci poděkovat hráčům za výborný přístup, svým kolegům z realizačního týmu děkuji za pomoc a díky i rodičům, kteří nás i přes půl Evropy přiletěli podpořit."