30 let svobody

I na Heyráku jsme se v polovině listopadu vrátili k třicet let starým událostem z roku 1989. Snažili jsme se žáků přiblížit nejenom události přímo spojené s pádem komunistického režimu, ale pokusili jsme se jim přiblížit i atmosféru ne tak dávných, ale přece už pro mnohé nepředstavitelných 80. let minulého století. Na pár dnů jsme se tedy do osmdesátek vrátili a žáci si mohli na retro výstavce prohlédnout, jak vypadaly potraviny v dobových obalech, jaké se nosilo oblečení i školní aktovky, jak vypadal telefon nebo psací stroj. Nechybělo dobové oblečení a uniforma příslušníka VB a velký úspěch sklidily i plynové masky, které už si dnes naštěstí nemusíme několikrát do roka na branných cvičeních na obličej nasazovat. Žáci si vyzkoušeli nácvik skladeb na spartakiádu, podlehli céčkománii, hledali správné odpovědi na otázky retrokvízu, zkusili si zavázat pionýrské šátky nebo zazpívat budovatelské písně.  

Ale nebylo všechno jenom úsměvné retro. Žákům jsme se pokusili přiblížit průběh celého roku 1989 ve filmovém sestřihu nejdůležitějších momentů a všichni si mohou ještě několik týdnů přečíst osobní vzpomínky učitelů na tehdejší události na zdi naší školní knihovny.

Děkujeme všem, kteří se na všech akcích jakkoliv podíleli, a společně si přejme, abychom o svou svobodu už nemuseli nikdy bojovat.