Zahraniční soustředění Nizozemsko

     V termínu 29.3 - 5 4. 2019 se žáci sportovních fotbalových tříd kategorií U14 a U13 zúčastnili zahraničního soustředění v Nizozemsku.

     První den jsme zakončili náročné cestování ve sportovním komplexu v Modré u Děčína, kde jsme našli ideální tréninkové podmínky pro přípravu na náročná utkání.  V prvním utkání jsme změřili síly s týmem FK Ústí nad Labem, kde jsme se prezentovali výborným nasazením a velkou chutí do hry. Odpoledne se pak neslo ve znamení teambuildingových aktivit a následoval podvečerní trénink a regenerace. V neděli v brzkých hodinách jsme se vydali do více než 600 km vzdáleného Arnhemu. Cestu jsme si zpestřili návštěvou a prohlídkou stadionu Signal Iduna park v německém Dortmundu, který je dlouhá desetiletí domácím stadionem slavné Borussie Dortmund. Z obrovského  a kapacitou 4. největšího stadionu v Evropě nás všechny mrazilo v zádech. Všude na nás dýchala historie a málokdo si nechal ujít možnost vyfotit se s nejcennějšími fotbalovými klubovými poháry za vítězství v německé Bundeslize, německém poháru nebo krásný stříbrný pohár za triumf v Lize mistrů UEFA. Z každého místa na nás dýchalo kus historie a fotbalové slávy, jejíž součástí bývali i reprezentanti ČR Jan Koller a Tomáš Rosický. Po téměř dvou hodinové dech beroucí prohlídce nás čekali necelé 2 hodiny jízdy do města Arnhem, kde jsme se ubytovali. Pondělní den začal ranním tréninkem v národním Holandském sportovním centru Papendal, kde je i komplex akademie Vitesse Arnhem a odpolední náplní bylo měření sil se nedalekým SC Heerenven. Již první zkušenost z holandským fotbalem nám ukázala jak náročné konfrontace nás čekají nejen z hlediska rychlosti a nasazení, ale zejména důrazu, agresivity a rychlého rozhodování. I přes na první pohled jednoznačnou prohru v prvním utkání jsme získali velké zkušenosti, které jsme hodlali zúročit v následujícím dnu, kdy nás čekali dvě těžká utkání. Úterní ráno začalo netradičním ranním rozcvičením a taktickou přípravou na odpolední utkání proti domácímu Vitesse Arnhem. V utkání, ve kterém jsme se potýkali se spoustou nepřesností a nedostatkem herní odvahy se nám dařilo až ve druhém poločase, kde jsme dokázali 2 góly v závěru utkání zvítězit 2:1. Nutno podotknout, že s velkou dávkou štěstí jsme přečkali několik vyložených gólových šancí soupeře. Ta největší zkušenost nás, ale čekala večer v konfrontaci s nejlepší mládežnickou akademií Evropy - slavným  Ajaxem Amsterdam. Do utkání jsme šli s maximální koncentrací a odvahou a bez ohledu na případný výsledkový vývoj utkání jsme se chtěli prezentovat otevřenou a odvážnou hrou. Celé utkání bylo velmi vyrovnané, kdy se  střídaly pasáže, kdy dominovalo jedno nebo druhé mužstvo. Rozhodla pak větší efektivita domácího Ajaxu, který se přes naši vedoucí branku dokázal vrátit do utkání a skóre otočit na 2:1 a v závěrečných minutách se vymanit z našeho tlaku a rychlého protiútoku své vedení ještě pojistit třetím gólem. I přesto bylo na našich hráčích vidět, že do zápasu dali úplně vše a za své výkony se rozhodně stydět nemusí. Závěrečný třetí den náročného programu jsme si dopoledne užili prohlídkou  historického centra Anrhemu, kde se za 2. světové války odehrála část operace Market Garden a velké boje o zdejší most. Po obědě jsme se vydali na cestu do historického a neméně známého města Haag. První naše kroky vedli do přímořské části Scheveningenu a následně až před Mezinárodní soudní dvůr v Paláci míru v Haagu. V podvečerním utkání se možná projevil náročný program, možná špatná koncentrace nebo podcenění soupeře, ale domácí tým ADO den Haag nám uštědřil fotbalovou ,,lekci´´ z hlediska efektivity a proměňování šancí, které jsme mu nabízeli po našich chybách v rozehrávce. Zejména v prvním poločase jsme propadli téměř ve všech herních činnostech a zaslouženě prohrávali 5:0. V druhém poločase jsme se domácí hře dokázali vyrovnat a napravit herní dojem alespoň kombinačně odvážnou a důraznou hrou. Čtvrteční den jsme se po snídani rozloučili s Arnhemem a celým Holandskem a vydali se zpět do Modré, kde jsme večerním tréninkem a regenerací připravovali na poslední plánované utkání se Spartou Praha. Druhým tým české žákovské ligy sliboval výborné srovnání tolik probírané úrovně moravské a české soutěže. Hned o začátku utkání jsme dokázali zúročit nově nabyté zkušenosti a předváděli jsme rychlý důrazný a přímočarý fotbal a dokázali Spartu přitlačit a připravovat si gólové příležitosti. Sparta hrozila díky výškové převaze hlavně ze standartních situací, které jsme si dokázali pohlídat a mezitím si po pěkných kombinacích vypracovat poločasové vedení 2:0. Ve druhém poločase soupeř zjednodušil hru a vsadil na nátlakový fotbal, i když nám docházeli síly a v závěru i herní kvalita dokázali jsme i přes snížení Sparty na 2:1 velmi cenný výsledek uhájit.

Závěrem chci poděkovat všem hráčům za předvedené výkony a velmi dobrou reprezentaci školy a kluby SK Sigma Olomouc. Děkuji vedení ZŠ Heyrovského za vstřícnost a podporu při plánování celé akce a uvolnění hráčů a věřím, že se společně dočkáme, aby se za několik let po jejich chodbách procházeli ligoví fotbalisté a mládežničtí reprezentanti, kteří prošli naším systémem výuky a výchovy.

Výsledky utkání:

SK Sigma Olomouc – FK Ústí nad Labem 5:0

SK Sigma Olomouc – SC Heereneven 0:5

SK Sigma Olomouc – Vittesse Arnhem 2:1

SK Sigma Olomouc – Ajax Amsterdam 1:3

SK Sigma Olomouc – ADO den Haag 1:6

SK Sigma Olomouc – AC Sparta Praha 2:1

SK Sigma Olomouc a ZŠ Heyrovského reprezentovali: Roman Mokrovics (6.D), Adam Uriča, Marek Táborský, Jakub Šimek, David Šembera, David Řezníček (všichni 7.D), Adam Proniuk, Vítězslav Pavlíček, Michael Strnisko, Tomáš Knebl, Radovan Novotný, Adam Špangr, Adam Zdráhal, Vojtěch Foukal, Pavel Mazur, Jakub Páleník, Vojtěch Kořenovský, Martin Chudoba, Andrej Horák, Michal Třeštík (všichni 8.D)

 

Mgr. David Čech